Recenze

Pokud hru Evoluce neznáte, nebo jste ještě neměli možnost si ji zahrát, můžete se podívat, jak hru hodnotí odborníci i uživatelé, kteří už měli to štěstí ji vyzkoušet na vlastní kůži.

http://www.deskovehry.com/s-pribehem/837/recenze-evolution-origin-of-species-vyvoj-v-kartach

Evoluce - Kontinenty - unboxing video z 31.5.2017 od youtuberky Dragell.
Jak hra vypadá uvnitř a co všechno obsahuje? Podívejte se ZDE

Evoluce se rozšířila o Čas létat - nová recnze z 24.01.2016 od Jakuba Dobala

Na internetový stránkách www.hrajeme.cz najdete novou recenzi, ve které najdete ty nejdůležitější infomrace.

Recenze z www.hrajeme.cz:

: Jednoduchá hra s dobrým nápadem. Zatím jsem hrál jenom jednu hru ve třech takže nemůžu soudit zda je dobře vybalancovaná a neohraje je příliš brzy, ale každý jsme hráli na úplně jinou strategii přežití a přesto výsledky byly vyrovnané. U této hry se určitě dobře pobavíte, ale i těžce zamyslíte nad tím, jak své oblíbené zvířátko nenechat sežrat ani umřít hlady. Rozhodně stojí za zahrání.

B: Skvělá a jednoduchá hra. Bohužel ale asi nejsem zcela objektivní, protože studuji evoluční biologii. Jakožto fachman ale musím uznat, že je vše velmi dobře propracované.

Soutěž

Soutěže, které pořádáme můžete sledovat na našem Facebooku. Upozorňujeme tam na vyhlášení soutěží u našich partnerských stránek (herních klubů a pod.) i přímo pořádáme své vlastní, obvykle kvízové, soutěže.
Sledujte nás na našich stánkách a přidejte si nás do přátel:

 

Videonávod

Nebaví vás čtení návodů nebo se chcete podívat na ukázkovou partii hry Evoluce?  Klikněte a přehrajte si VIDEONÁVOD. Sledování vám nezabere více než 14 minut.


FAQ - Často kladené dotazy (a odpovědi)

Q:

Upřesnění pro Mimikry

Chtěl bych se zeptat na přesný výklad pravidla pro kartu Mimikry. "Když vašeho mloka s tímto rysem napadne masožravec, můžete vybrat jiného svého mloka, který bude napaden místo něj. Pokud nemáte jiného mloka, kterého by mohl masožravec napadnout, nelze tento rys použít." V případě, když mi soupeř napadne svým masožravým mlokem s plaváním mého mloka s plaváním a mimikry a já mám dalšího mloka ale bez plavání, můžu uplatnit schopnost karty Mimikry a útok přehodit na mloka bez plavání?

A:

Podle rozšířeného výkladu pravidel není možné na takového živočicha útok přehodit. Mimikry toto sice umožňují, ale po přehození a napadení živočicha bez plavání by došlo k porušení podmínky karty plavání. Masožravec s plaváním může napadnout pouze zvířata, která také žijí ve vodě.

Q:

Docházejí karty

Co dělat, když docházejí karty v dobíracím balíku?

A:

Podle návodu hráči rozdávají karty po jedné, začínají od prvního hráče. Karty dostávají v tomto pořadí tak dlouho, dokud nedojdou. Pak se hraje poslední kolo hry.

Q:

Dobírání žetonů potravy

Musím si vzít pro živočicha žeton z potravní banky i když nechci? Např.: mám na stole jednoho živočicha a prázdnou ruku a rád bych si nalízal 6 karet než 2.

A:

Braní žetonů není povinné.

Q:

Přidělování žetonů při Komunikaci/Spolupráci

Schopnost Komunikace/Spolupráce mohu použít ve fázi krmení jen jednou, nebo se vlastnost spouští pokaždé? Např. mám 2 masožravce, kteří mají mezi sebou Spolupráci. Pokud jeden sní soupeřovu bytost, dostane druhý masožravec 1 nebo 2 modré žetony?

A:

Za každou akci je možné využít každou schopnost pouze jednou (dostane 1 žeton)

Q:

Napadení zvířetem, které plave

Když některé zvíře plave, znamená to tedy, že nemůže napadnout zvíře které je na souši?

A:

Živočich může být napadnutý jen masožravcem s rysem plavání. Masožravec s rysem plavání může napadnout jen živočicha, který má také rys plavání.

 

Odpověď z roku 2016 byla nepřesně uvedena. Platí, co je uvedeno v pravidlech. (viz odpověď výše)

Q:

Tukové zásoby

Kdy si může zvíře brát potravu z tuku? Kdykoli v průběhu kola, nebo až po jeho skončení? Jde mi o to, že se chci zahrabat ještě předtím, než si ostatní budou brát potravu. Chtěl bych si tedy vzít tuk v průběhu kola, abych byl zahrabaný a masožravci mě nemohli napadnout.

A:

Z tuku můžete brát živiny kdykoli.

Q:

Co má přednost?

Když masožravec zaútočí na zvíře, které má běh a ztrátu ocasu co má přednost?

A:

Majitel napadeného zvířete si může vybrat, který z rysů použije - tedy běh nebo ztrátu ocasu.

Q:

Útok masožravce na maskované zvíře

Když zaútočí masožravec na zvíře, které má schopnost mimikry, musí si vybrat jiné zvíře. Co když má ale další zvíře maskování, takže ho masožravec nevidí? Co se stane nyní? Zemře masožravec, protože zamaskované zvíře nevidí, a nebo zemře i zamaskovaný, protože díky mimikrám jsme ho nechali zemřít? 

A:

Mimikry - masožravec zamaskovaného nevidí díky jeho schopnosti mimikry, jeho útok je tak neúspěšný.

Q:

Mrchožrout

Mohli by jste mi prosím říct něco o mrchožroutovi? Jak získává žetony a další informace o něm? Děkuji

A:

Mrchožrout získá modrý žeton v momentě, kdy je nějakým masožravcem sežrán jiný tvor. Žeton by měl získat mrchožrout hráče, který vlastnil masožravce, jež útočil. Pokud tento hráč žádného mrchožrouta nevlastní, hledá se dále po směru hodinových ručiček, dokud se nějaký mrchožrout nenajde. Přiděluje si jen jeden žeton, takže jakmile se najde první mrchožrou, je mu přidělen žeton.

Q:

Karta Pastva

Jak přesně funguje karta Pastva? Jde jen o znehodnocení jednoho žetonu jídla, či jde o dodatečné čerpání pro živočicha, který je tímto rysem vybaven?

A:

Jde o znehodnocení žetonu jídla.

Q:

Opakování rysů

1. Mám tři živočichy. Mezi nimi mám spolupráci. (živočich, spolupráce, živočich, spolupráce, živočich). První z nich je masožravec. Za sežrání dostane dva modré žetony. Dostanou dva žetony i moji další dva živočichové? 

2. Mězi dvěma živočichy mám spolupráci i symbiozu. Symbiont k úplnému nakrmení potřebuje žetony dva. Znamená to tedy, že druhý živočich dostane modrý žeton díky spolupráci až při druhém žetonu symbionta?

A:

Není to správně. Každý rys lze aktivovat jen jednou v rámci dané akce. Sežrání jiného živočicha je akce, v rámci které masožravec sice dostane dva modré žetony. ale každý další živočich v řetězu spolupráce získá jen jeden.

Q:

Použítí karty Zlodějství

1. V pravidlech se píše že tuto kartu lze použít jednou za tah. Je tím myšleno za jednu fázi krmení, nebo jakmile oběhnu kolečko a dostanu se na řadu, můžu krást znovu?

2. Když kradu, beru si zároveň i s potravinové banky. Mohu využít tuto možnost, nebo si vybrat pouze jedno nebo druhé? Při použití karty Zlodějství si vezmu jeden červený/modrý žeton od jiného živočicha a zároveň dostanu ještě jeden modrý ze společné zásoby?

A:

1. Kartu zlodějství můžete použít v každém kole, když na vás přijde řada.
2. Musíte si vybrat jestli si jídlo vezmete z banky nebo pomocí rysu Zlodějství. Můžete se nakrmit jen jednou.